Reaktywacja WOPR Sosnowiec

Ratownictwo wodne w oficjalnej formie wraca po latach do Sosnowca. Z końcem czerwca z inicjatywy grupy ratowników i za zgodą Śląskiego WOPR przywrócono do życia sosnowiecką drużynę ratowniczą. Nie od dziś wiadomo, że funkcjonujący od ponad 40 lat oddział miejski zakończył swoją niezgodną z obowiązującym Statutem działalność. Po kilku latach od tego wydarzenia, grupa sosnowieckich ratowników wodnych zainicjowała reaktywację jednostki miejskiej i doprowadziła do utworzenia drużyny. Na oficjalnej stronie Śląskiego WOPR opublikowano następujący komunikat:

Z przyjemnością informujemy Koleżanki i Kolegów, szczególnie z terenu miasta Sosnowiec, o kontynuacji działalności Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie tego miasta. W miejsce niedziałającego zgodnie ze Statutem Zarządu Oddziału Miejskiego grupa ratowników powołała w dniu 21 czerwca 2018r Drużynę WOPR Sosnowiec. Przejęła ona wszystkie prawa i obowiązki jednostki terenowej Śląskiego WOPR na terenie miasta.

To oznacza, że ratownictwo w znanej mieszkańcom Sosnowca formie powraca do aktywności. Odbudowa struktur, kursy, szkolenia specjalistyczne, sekcje ratownicze oraz profilaktyka na terenie miasta to najważniejsze cele, jakie stawiają przed sobą inicjatorzy powołania drużyny.

Chcemy, żeby aktywna drużyna ratownicza wróciła do Sosnowca. Już od kilku lat znajomi ratownicy z naszego miasta namawiali nas do tego, byśmy spróbowali odbudować oddział. Chodziły nam po głowie różne pomysły, ale z pewnych względów niełatwo było zmobilizować odpowiednią grupę ludzi. Martwił nas jednak fakt, że sosnowieccy ratownicy stali się na swój sposób „bezdomni” i skazani na odejście do innych jednostek. Trudno pogodzić się z takim stanem rzeczy, szczególnie biorąc pod uwagę bogatą historię naszego oddziału – mówi Piotr Lis, kierownik nowopowstałej drużyny i jeden z inicjatorów całego przedsięwzięcia.

Rzeczywiście zasługi sosnowieckich woprowców dla ratownictwa w naszym kraju są niepodważalne. Można tu wymienić chociażby sukcesy ratowniczej sekcji sportowej, której członkowie odnosili sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Ratowników z naszego miasta do dnia dzisiejszego możemy spotkać na plażach bałtyckich kąpielisk morskich.

Zależy nam na odbudowie poszczególnych segmentów drużyny. Chcemy pracować z dziećmi i młodzieżą, uczyć ich, w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Chcemy pokazać młodym ludziom, że ratownictwo wodne jest bardzo ciekawą i wartościową profesją, która wbrew wielu bezsensownym opiniom, naprawdę daje możliwość rozwoju. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z dyrekcją Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu. Jest chęć wzajemnej współpracy, co jest dla nas bardzo dobrą informacją – dodaje Lis.

Dla ratowników z Sosnowca rozpoczyna się nowy rozdział. Z przyczyn organizacyjnych zamiast strukturalnej reaktywacji oddziału, powołano drużynę, która zaczyna działalność z zupełnie „czystą kartą”. Wraz Piotrem Lisem, nowopowstałą drużyną zarządzać będą Wojciech Ościłowicz oraz Bartosz Andrzejewski – ratownicy zawodowi i instruktorzy pływania, od lat pracujący na sosnowieckich pływalniach i kąpieliskach. Chęć współpracy ogłosiły już pierwsze podmioty działające na terenie miasta. Są to: Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa, Polskie Towarzystwo Sportów Ekstremalnych, IX Liceum Ogólnokształcące (z klasą o profilu ratowniczym), Centrum Nurkowe Zagłębie, przystań żeglarska Champion, KS Górnik Sosnowiec czy agencja public relations Summit PR. Pozostaje trzymać kciuki za prężny rozwój i działalność drużyny na terenie naszego miasta.

Dla zainteresowanych współpracą z sosnowiecką drużyną powstała witryna www.wopr.sosnowiec.pl oraz profil na Facebook. Z zarządem drużyny można skontaktować się poprzez adres mailowy: biuro@wopr.sosnowiec.pl

Dodaj komentarz